CEO Mesajı

CEO Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

1965 yılında babamız Ali Tiryakioğlu’nun kurduğu çiftçilik hayalleri ile başlayan serüvende bugün itibariyle geldiğimiz nokta hepimize gurur veriyor.

4 kıtaya yayılmış operasyonlarımızla büyümemize hızla devam ediyoruz.

Son beş yılda 2 kattan fazla artan hacmimiz 3 milyon tonu ve 2 milyar ABD dolarını aştı. Ulaştığımız seviye kadar bu seviyenin sağlam temeller üzerine oturan stratejiler ile sağlanmış olmasından da gurur duyuyoruz. Üzerinde detaylı çalışılmış stratejilerle ulaştığımız seviyeler başarımızın tesadüfi ve geçici olmadığını gösteriyor, daha yüksekleri hedefleyebilmemiz için bize güven veriyor.

İşimizi, tedarik zincirinin her noktasında yapmaya dayanan temel stratejimizin karşılığını görüyoruz. 35’ten fazla ülkeden tedarik yapıyor, ürünleri 25 üretim tesisimizde işliyor, 600 bin tona ulaşan depolama kapasitemizi kullanarak muhafaza ediyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz 21 liman ile dünyanın farklı bölgelerinde 50’den fazla ülkeye ürünlerimizi ulaştırıyoruz.

Son yıllarda Irak dağıtım işimiz ve organik tarım, büyüme stratejimizin önemli bir parçasını oluşturdu. Genel stratejimize paralel olarak, bulunduğumuz sektörlerde ve ülkelerde tedarik zincirinin tamamında var olmaya ve entegrasyona önem veriyoruz. Bu kapsamda tarımdan başlayarak, kaynaklama, lojistik ve dağıtım alanlarında önemli yatırımlar yaptık ve dünyanın sadece organik tarım ürünlerine hizmet eden tek limanı haline getirdiğimiz Giresun Limanı’nın işletmecisi olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Büyümemizi sürdürülebilir karlılıkla ve sağlam bilanço yapımızla destekliyoruz

Operasyonlarımızı karlı bir şekilde yapabilmenin sürdürülebilir başarı için gerekli olduğuna inanıyoruz. Piyasa koşullarının etkisiyle zaman zaman dalgalanma kaçınılmaz olsa da, uzun dönemli ortalama karlılığımızı hedeflediğimiz seviyelerde tutabildiğimizi görüyoruz. Operasyonlardan elde ettiğimiz bu karın da katkısıyla öz kaynaklarımız son derece güçlü bir seviyede bulunuyor. Bugüne kadar bütün yatırımlarını öz kaynakları ile finanse eden Grubumuzun bilanço yapısı büyüme hedeflerimiz için bize güç veriyor.

Dünyanın farklı bölgelerinde yapacağımız yatırımlarla büyümemize devam edeceğiz

Güçlü büyümemizi yapacağımız yeni yatırımlarla desteklemek üzere farklı projeler üzerinde çalışıyoruz. Organik ürünlerde Kuzey Amerika’daki liderliğimizi pekiştirmek ve Avrupa pazarındaki payımızı artırmak üzere yeni yatırımlar planlıyoruz. Öte yandan, hızla büyüyen Orta Doğu pazarında payımızı arttırmak üzere, 2023 yılına kadar Irak’ta soya kırma ve rafine tesislerimizi kurmak istiyoruz. Son yıllarda odaklandığımız en önemli tedarik bölgesi olan Afrika’daki operasyonlarımızı da güçlü bir şekilde büyütmek için iş planlarımızı hazırladık. Daha çok Batı Afrika bölgesine odaklanan stratejimizin bir sonucu olarak önümüzdeki yıllarda bu bölgenin toplam satışımız ve tedariğimiz içindeki payının hızla artmasını bekliyoruz.

En değerli varlığımız insan kaynağımız…

Bütün bu başarılara ulaşmamızı 1.500’den fazla çalışma arkadaşımıza ve onların ailelerine borçlu olduğumuzu biliyoruz. Toplumsal hayat kadar her bir bireyin özel hayatında da derin etkiler yaratan pandemi süreci, çalışma arkadaşlarımızın dirayetini, özverisini ve başarma kararlılığını bir kez daha görmemizi sağladı. Pandemi gibi güçlü ve beklenmeyen bir kriz ile test edilen çalışma ortamımızın bu testten başarı ile ve güçlenerek çıktığını büyük bir mutlulukla görüyoruz.

Yenilikçi, lider ve güçlü Tiryaki…

Geleceğe baktığımızda, tüm dünyada ve hayatın her alanında baş döndürücü yeniliklerle karşılaşacağımızın bilincindeyiz. Tiryaki Grubu, bu değişimin sektörümüzdeki öncülerinden biri olacaktır. Yenilikçi ve güçlü yapımızla değişime liderlik ederken, yeni pazarlara açılacak, yeni yatırımlar yapacak ve tüm paydaşlarımız için değer yaratmaya devam edeceğiz.

Süleyman Tiryakioğlu

 CEO

TR EN